25ZLH470MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
1189-1869-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZLH470MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25ZLH470MEFC10X12.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
731.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.33 A @ 100 kHz
Impedance
39 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C