35JZV10M5X6.1
DigiKey Part Number
1189-35JZV10M5X6.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-35JZV10M5X6.1CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35JZV10M5X6.1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35JZV10M5X6.1
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35JZV10M5X6.1 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
54.4 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C