35TLV220M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-2105-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2105-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2105-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35TLV220M8X10.5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
35TLV220M8X10.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C