35YXH680MEFCG412.5X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 1,900
Datasheet
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 983
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
35YXH680MEFCG412.5X20
DigiKey Part Number
35YXH680MEFCG412.5X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXH680MEFCG412.5X20
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXH680MEFCG412.5X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.045 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C