35YXM33MEFCT15X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 856
Datasheet
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
35YXM33MEFCT15X11
DigiKey Part Number
35YXM33MEFCT15X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXM33MEFCT15X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
35YXM33MEFCT15X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
71.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C