400CXW180MEFR18X40
DigiKey Part Number
1189-400CXW180MEFR18X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400CXW180MEFR18X40
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400CXW180MEFR18X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.06 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.59 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C