420MXK330MEFC30X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 29
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 100
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 74
In Stock: 1,364
In Stock: 24
In Stock: 14
TDK
330 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
420MXK330MEFC30X30
DigiKey Part Number
420MXK330MEFC30X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420MXK330MEFC30X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420MXK330MEFC30X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.59 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.226 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C