450USH330MEFCSN30X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 74
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 2,108
Nichicon
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C
450USH330MEFCSN30X30
DigiKey Part Number
1189-450USH330MEFCSN30X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450USH330MEFCSN30X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450USH330MEFCSN30X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.14 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.996 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C