450VXH330MEFC35X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 64
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 77
Direct
Chemi-Con
In Stock: 320
TDK
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
450VXH330MEFC35X30
DigiKey Part Number
450VXH330MEFC35X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450VXH330MEFC35X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450VXH330MEFC35X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.142 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C