50PZH270M10X20
DigiKey Part Number
1189-50PZH270M10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PZH270M10X20
Description
CAP ALUM HYBRID 270UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 11mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
270 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C