50TZV10M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-50TZV10M6.3X6.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50TZV10M6.3X6.1CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50TZV10M6.3X6.1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50TZV10M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50TZV10M6.3X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
74.25 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
880 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C