50YXJ2R2MTA5X11
DigiKey Part Number
1189-1661-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-1661-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXJ2R2MTA5X11
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50YXJ2R2MTA5X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
18.06 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
43 mA @ 100 kHz
Impedance
2.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C