50YXJ47MTA6.3X11
DigiKey Part Number
1189-50YXJ47MTA6.3X11CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50YXJ47MTA6.3X11TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXJ47MTA6.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50YXJ47MTA6.3X11 Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
206.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
295 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C