50YXM100MEFCT78X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
50YXM100MEFCT78X11.5
DigiKey Part Number
50YXM100MEFCT78X11.5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXM100MEFCT78X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXM100MEFCT78X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
189 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C