50YXM47MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1884-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXM47MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50YXM47MEFC6.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
133 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
190 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C