50YXM47MEFCTA6.3X11
DigiKey Part Number
50YXM47MEFCTA6.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXM47MEFCTA6.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50YXM47MEFCTA6.3X11 Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C