50ZLJ56M6.3X11
DigiKey Part Number
1189-2333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLJ56M6.3X11
Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50ZLJ56M6.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C