CDS-4528-44L100
DigiKey Part Number
2223-CDS-4528-44L100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS-4528-44L100
Description
SPEAKER, 45.2 SQUARE, 28.1MM DEE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 4 W 200 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
4 W
Series
Power - Max
6 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Paper, Polyurethane (PU)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
200 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
200Hz
Size / Dimension
1.780" L x 1.780" W (45.20mm x 45.20mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
1.106" (28.10mm)
Efficiency - dBA
84.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
1W/1M
Distortion Rating
5% Max @ 1kHz, 1W