CFM-9225B-230-356 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 637
Datasheet
Parametric Equivalent
Sunon Fans
In Stock: 186
Datasheet
Sunon Fans
In Stock: 2,246
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92.2mm L x 92.2mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Wire Leads
CFM-9225B-230-356
DigiKey Part Number
2223-CFM-9225B-230-356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-9225B-230-356
Description
FAN AXIAL 92.2X32MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
35.6dB(A)
Series
Power (Watts)
3.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92.2mm L x 92.2mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C