CP106283-268
DigiKey Part Number
2223-CP106283-268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP106283-268
Description
PELTIER, 6.2 X 8.3 X 2.68 MM, 1
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 1.3W @ 27°C 1 A 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP106283-268 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.68mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
2
Series
Current - Max
1 A
Packaging
Box
Voltage - Max
2.1 V
Part Status
Active
Resistance
1.57 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Rectangular - 6.20mm L x 8.30mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
1.3W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C