CSS-10237-54
DigiKey Part Number
2223-CSS-10237-54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS-10237-54
Description
SPEAKER 4OHM 5W TOP PORT 90DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 5 W 160 Hz ~ 10 kHz Top Round, Square Frame
Category
Power - Rated
5 W
Power - Max
8 W
Shape
Round, Square Frame
Material - Cone
Paper
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
160 Hz ~ 10 kHz
Size / Dimension
4.016" L x 4.016" W (102.00mm x 102.00mm)
Frequency - Self Resonant
200Hz
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Impedance
4 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
90.00
Distortion Rating
8% Max @ 1kHz, 500mm, 1W
Efficiency - Testing
1W/500mm