SPG075-40
DigiKey Part Number
2223-SPG075-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG075-40
Description
TEG, 6.7 V / 1.12 A OUTPUT, 40 X
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 7.5W @ 27°C 1.12 A 300°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPG075-40 Models
Category
Height
3.85mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
1.12 A
Part Status
Active
Voltage - Max
6.7 V
Type
TEG (Thermoelectric Generator)
Resistance
5.7 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
7.5W @ 27°C