TBLH11-350-05BK
DigiKey Part Number
2223-TBLH11-350-05BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH11-350-05BK
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBLH11-350-05BK Models
Category
Current
10 A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage
300 V
Series
Wire Gauge
16-24 AWG
Packaging
Box
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Number of Levels
1
Color
Black
Positions Per Level
5
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.138" (3.50mm)