TS03-66-95-BK-160-LCR-D-67
DigiKey Part Number
2223-TS03-66-95-BK-160-LCR-D-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS03-66-95-BK-160-LCR-D-67
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS03-66-95-BK-160-LCR-D-67 Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.10mm x 6.10mm
Packaging
Bag
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
160gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Mechanical Life
80,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
9.50mm