TS07-667-25-BK-160-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS07-667-25-BK-160-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-TS07-667-25-BK-160-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS07-667-25-BK-160-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS07-667-25-BK-160-SMT-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
TS07-667-25-BK-160-SMT-TR Models
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.10mm x 6.10mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Actuator Material
Polyamide (PA FR52), Nylon FR52
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
80,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm