TS11-674-55-BK-160-RA-D
DigiKey Part Number
2223-TS11-674-55-BK-160-RA-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS11-674-55-BK-160-RA-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
TS11-674-55-BK-160-RA-D Models
Category
Actuator Length, Right Angle
5.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bag
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm