TS45-8383-405-YG-700-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS45-8383-405-YG-700-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS45-8383-405-YG-700-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS45-8383-405-YG-700-SMT-TR
Description
TACTILE SWITCH, SPST, 8.3 X 8.3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
4.05mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
8.30mm x 8.30mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
700gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 16VDC
Actuator Material
Silica Gel
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.90mm