CL10A475KQ8NNNL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 617,215
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 229,399
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
KEMET
TDK
TDK
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
CL10A475KQ8NNNL
DigiKey Part Number
CL10A475KQ8NNNL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10A475KQ8NNNL
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10A475KQ8NNNL Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)