CL10Z106MQ9VPNC
DigiKey Part Number
1276-CL10Z106MQ9VPNCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL10Z106MQ9VPNCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10Z106MQ9VPNC
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7T 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7T 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
General Purpose
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)