RCS3216F101CS is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 3
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
In Stock: 3,415
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Bourns Inc.
Stackpole Electronics Inc
Similar
Similar
Vishay Dale
In Stock: 5
100 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
RCS3216F101CS
DigiKey Part Number
1276-3521-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS3216F101CS
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS3216F101CS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)