RUK3216FR010CS
DigiKey Part Number
1276-6165-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUK3216FR010CS
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RUK3216FR010CS Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)