FW-25-03-G-D-250-150
DigiKey Part Number
612-FW-25-03-G-D-250-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-25-03-G-D-250-150
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-25-03-G-D-250-150 Models
Category
Length - Overall Pin
0.400" (10.160mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Series
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Packaging
Tube
Active
Termination
Solder
Number of Positions
50
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)