Image for MTLW-114-05-G-D-200 is not available
MTLW-114-05-G-D-200
DigiKey Part Number
MTLW-114-05-G-D-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-114-05-G-D-200
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-114-05-G-D-200 Models
Category
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.075" (1.91mm)
Series
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact