Image for MTLW-117-07-G-D-270 is not available
MTLW-117-07-G-D-270
DigiKey Part Number
MTLW-117-07-G-D-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-117-07-G-D-270
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-117-07-G-D-270 Models
Category
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact