Image for MTLW-117-24-F-D-270 is not available
MTLW-117-24-F-D-270
DigiKey Part Number
MTLW-117-24-F-D-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-117-24-F-D-270
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-117-24-F-D-270 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact