Image for MTLW-136-07-L-D-230 is not available
MTLW-136-07-L-D-230
DigiKey Part Number
MTLW-136-07-L-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-136-07-L-D-230
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-136-07-L-D-230 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact