Image for MTMM-103-03-G-S-125 is not available
MTMM-103-03-G-S-125
DigiKey Part Number
MTMM-103-03-G-S-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-03-G-S-125
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-03-G-S-125 Models
Category
Contact Length - Mating
0.125" (3.18mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A