QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4
DigiKey Part Number
QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4
Description
CONN DIFF ARRAY RCP 64P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 (64 + 8 Power) Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Female
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
72 (64 + 8 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)