Image for SMM-110-01-S-D-14 is not available
SMM-110-01-S-D-14
DigiKey Part Number
SMM-110-01-S-D-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM-110-01-S-D-14
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SMM-110-01-S-D-14 Models
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
20
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
350VAC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)