Image for SMM-112-01-S-D-24 is not available
SMM-112-01-S-D-24
DigiKey Part Number
SMM-112-01-S-D-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM-112-01-S-D-24
Description
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SMM-112-01-S-D-24 Models
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
23
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
350VAC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)