Image for TSW-117-23-H-D is not available
TSW-117-23-H-D
DigiKey Part Number
612-TSW-117-23-H-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-117-23-H-D
Description
CLASSIC PCB HEADER STRIPS, 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-117-23-H-D Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C