9BMB12P2K01 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1688-1378-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 9BMB12P2K01 |
Description | FAN BLOWER 97.1X33MM 12VDC WIRE |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 56.8 CFM (1.59m³/min) 4 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 9BMB12P2K01 Models |
Category | Noise 66.0dB(A) |
Mfr | Power (Watts) 40.8 W |
Series | RPM |
Packaging Box | Termination 4 Wire Leads |
Part Status Active | Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |
Voltage - Rated | Approval Agency cURus, TUV |
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H | Weight 0.419 lb (190.06 g) |
Width 33.00mm | Current Rating (Amps) 3.40A |
Air Flow 56.8 CFM (1.59m³/min) | Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC |
Static Pressure 5.140 in H2O (1280.0 Pa) | Material - Frame Plastic |
Bearing Type Ball | Material - Blade Plastic |
Fan Type | Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C |