9BMB24K201
DigiKey Part Number
1688-2166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BMB24K201
Description
FAN BLOWER 97.1X33MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 56.8 CFM (1.59m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
9BMB24K201 Models
Category
Noise
66.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
38.88 W
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
1.62A
Air Flow
56.8 CFM (1.59m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
5.140 in H2O (1280.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C