9TS48P0H001
DigiKey Part Number
1688-1804-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TS48P0H001
Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 225mm Dia Ball 802.0 CFM (22.46m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9TS48P0H001 Models
Category
Noise
70.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
99.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Width
99.00mm
Current Rating (Amps)
2.08A
Air Flow
802.0 CFM (22.46m³/min)
Voltage Range
37 ~ 72VDC
Static Pressure
2.370 in H2O (590.0 Pa)