9W1TG48P0H61
DigiKey Part Number
1688-1805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W1TG48P0H61
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 175mm Dia Ball 318.0 CFM (8.90m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9W1TG48P0H61 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
31.2 W
Mfr
RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
1.7 lbs (771.1 g)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
0.650A
Air Flow
318.0 CFM (8.90m³/min)
Voltage Range
36 ~ 60VDC
Static Pressure
1.441 in H2O (358.9 Pa)