SP2563-5200
DigiKey Part Number
2300-SP2563-5200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2563-5200
Description
STEP, F2, SQ.56, 1.8, IP65, , BI
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 200.0 Step 3 A 100VAC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
141.6 / 1000
Mfr
Size / Dimension
Square - 2.205" x 2.205" (56.00mm x 56.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Type
Hybrid
Termination Style
Connector
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Rated
100VAC
Coil Resistance
0.75 Ohms
Current Rating (Amps)
3 A