SP2563-5260
DigiKey Part Number
2300-SP2563-5260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2563-5260
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 200.0 Step 3 A 100VAC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
141.6 / 1000
Mfr
Size / Dimension
Square - 2.205" x 2.205" (56.00mm x 56.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Termination Style
Wire Leads
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Rated
100VAC
Coil Resistance
0.75 Ohms
Current Rating (Amps)
3 A