300XBXC1-24D
300XBXC1-24D
300XBXC1-24D
DigiKey Part Number
4008-300XBXC1-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
300XBXC1-24D
Description
POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
300XBXC1-24D Models
Category
Coil Current
80 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Quick Connect
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UL
Contact Rating (Current)
30 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
300 Ohms