389FXBXC1-24D
389FXBXC1-24D
389FXBXC1-24D
DigiKey Part Number
4008-389FXBXC1-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
389FXBXC1-24D
Description
POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
389FXBXC1-24D Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - Multiple Sizes
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-30°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus
Switching Voltage
600VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
15000VA
Coil Resistance
400 Ohms
Coil Current
60 mA