750XBXRM4L-120A
750XBXRM4L-120A
750XBXRM4L-120A
DigiKey Part Number
4008-750XBXRM4L-120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
750XBXRM4L-120A
Description
UNIVERSAL RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
750XBXRM4L-120A Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator, Test Button
Series
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
18 VAC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cULus, cURus
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3000VA, 300W
Coil Resistance
1.7 kOhms
Coil Current
70.6 mA